Oczyszczanie wątroby

Oczyszczanie wątroby

Wątroba jest najbardziej skomplikowanym organem ludzkiego ciała. Wykonuje 500 różnych operacji – kluczowych dla metabolizmu. Ten największy narząd jamy brzusznej ważący ponad 2 kg, wytwarza 13 000 substancji chemicznych, 2 000 systemów enzymatycznych i tysiące białek wspomagających różne funkcje ciała. Wątroba ma niezwykłą zdolność regeneracji – odrodzi się nawet wtedy, gdy 80% jej tkanek ulegnie uszkodzeniu. Najczęściej wymienia się jej następujące funkcje fizjologiczne:

  • Ochronna, odtruwająca (filtruje krew i limfę, unieszkodliwia wszelkie toksyny tworzące się w organizmie i przedostające do niego)
  • Metaboliczna (wątroba uczestniczy w metabolizmie wszystkich substancji odżywczych: białek, węglowodanów i tłuszczy, a także mikroelementów, witamin)
  • Regulująca (wątroba dezaktywuje niepotrzebne hormony, zapobiegając przestymulowaniu organizmu. Reguluje pigmentację, dlatego jej zaburzenia objawiają się m.in. rozmaitymi przebarwieniami skóry.)
  • Magazynująca (wątroba magazynuje krew i uczestniczy w procesie jej krzepnięcia; magazynuje energię w postaci glikogenu powstałego z nadmiarów glukozy we krwi; magazynuje witaminy A,D,E, B12, C i mikroelementy, np. żelazo.).

Na poziomie energetycznym wątroba zarządza swobodnym przepływem energii życiowej w ciele, który przekłada się na:

  • stan emocjonalny (kiedy energia płynie bez przeszkód, doświadczamy spokoju, zadowolenia i równowagi wewnętrznej. W przeciwnym przypadku grozi nam frustracja, depresja, stres. I na odwrót: przeżywanie negatywnych emocji i stresu prowadzi do zaburzeń energetycznych w wątrobie.)
  • trawienie (blokada przepływu energii w wątrobie prowadzi do zaburzenia funkcji trawiennych)
  • wydzielanie żółci (kiedy energia w wątrobie płynie, żółć jest uwalniana równomiernie i w odpowiednim czasie; w przypadku blokady żółć nie jest prawidłowo wydzielana, co prowadzi do problemów trawiennych i złego samopoczucia).

Starożytni lekarze Wschodu zauważyli już dawno, że dysfunkcje wątroby w zakresie kontroli ilości i jakości krwi, przekładają się na zaburzenia menstruacji u kobiet, a także na zanik elastyczności ścięgien i zaburzenia aparatu ruchu, nie mówiąc o jakości wzroku i paznokci.

Bardzo prostym i skutecznym zabiegiem poprawiającym przepływ energii i płynów w wątrobie jest tzw. oczyszczanie wątroby.
W literaturze z zakresu naturopatii opisano wiele wariantów tego zabiegu. Wszystkie są skuteczne, niektóre bardziej kłopotliwe, inne mniej. Efekt wszystkich jest podobny: zostają wydalone „kamienie wątrobowe”, czyli grudki zbudowane w większości z cholesterolu, które zatykały kanały żółciowe wątroby.

Opis procedury opracowałam na podstawie książek Kuracja Życia (dr Hulda Clark) i Oczyszczanie wątroby i woreczka żółciowego… (Andreas Moritz). Kuracja ta została wielokrotnie zastosowana przeze mnie, moją rodzinę, znajomych i moich klientów – u nikogo (włączając w to dzieci powyżej 10 roku życia i osoby starsze) nie powodując żadnych komplikacji ani dolegliwości. Wszyscy zauważyli natomiast pozytywne zmiany w samopoczuciu (niekiedy dopiero po 2-3 krotnym powtórzeniu zabiegu). Do zanotowanych efektów kuracji należało m.in. polepszenie wzroku, znikanie plam na dłoniach i pieprzyków, utrata nadwagi, zwiększenie energii, uspokojenie nerwów, zmiana podejścia do życia…

Najbardziej zdumiewające jest to, że nawet osoby, które wzorcowo się odżywiają i nie odczuwają żadnych szczególnych dolegliwości ze strony wątroby, również obserwują schodzenie kamieni (powód jest „kwantowy” – na tworzenie się złogów w wątrobie wpływają także negatywne emocje i stres).
Proszę się nie obawiać, złogi schodzące podczas kuracji są miękkie i ich wydalanie nie jest obarczone dolegliwościami. Efektem kuracji powtarzanych nawet wielokrotnie jest usprawnienie krążenia żółci, ze wszystkimi konsekwencjami na poziomie fizycznym, emocjonalnym a nawet mentalnym.

Przygotowanie do kuracji

Niektórzy autorzy zalecają, aby przez tydzień poprzedzający kurację:

Unikać mrożonek, zimnego jedzenia i napojów, bo wychłodzenie utrudnia wychodzenie kamieni.

Powstrzymać się przez kilka dni od spożywania nabiału, produktów zwierzęcych i smażonych potraw.

Nie przejadać się.

Płukanie okrężnicy na 1-2 dni przed kuracją pomaga uniknąć nudności i wszelkich dolegliwości podczas oczyszczania.

Zestaw składników:

4 łyżki stołowe soli gorzkiej (zwanej też sól Epsom – chemicznie jest to siarczan magnezu), 1 – 2 czerwone grejpfruty – potrzebna ilość soku 2/3 do 3/4 szklanki, oliwa z oliwek – pół szklanki (125 ml), 1 słomka do picia, słoik o pojemności 1/2 litra z pokrywką.
Kuracja trwa 2 dni. Należy zaplanować ją w taki sposób, aby móc odpocząć drugiego dnia (np. z piątku na sobotę lub z soboty na niedzielę). Uwaga: należy skrupulatnie przestrzegać podanego rozkładu czasowego.

Pierwszego dnia 
Podczas kuracji nie należy przyjmować lekarstw, które nie są konieczne. Rano można wypić sok jabłkowy (1 l), po czym zjeść ciepłe zbożowe śniadanie (owsianka lub kasza jaglana z dodatkiem owoców, lecz bez orzechów i ziaren) i lunch (najlepiej warzywa na parze z ryżem basmati lub jaglanką). Może być kasza jaglana lub gryczana z warzywami, zupa jarzynowa bez tłuszczu ani mięsa, pieczone ziemniaki (bez masła i produktów mlecznych).
W ten sposób wątroba zostanie odciążona i, co ważniejsze, zgromadzi zapas żółci, potrzebny do jej przepłukania.

Bardzo dobrym pomysłem jest oczyszczanie wątroby po tygodniowym poście warzywnym – wtedy nie trzeba żadnego innego przygotowania ani picia soku jabłkowego.

Warto napić się wody lub herbatki ziołowej (pokrzywa, mniszek). Można jeść i pić do godziny 14:00.
Od godziny 14 nie należy już niczego jeść ani pić (najwyżej trochę wody), w przeciwnym razie mogą wystąpić problemy z wydaleniem kamieni. Rozpuszczamy 4 łyżki stołowe soli gorzkiej w 3 szklankach wody (750 ml) – najlepiej w dużym słoju. Z tej ilości powstają 4 porcje roztworu soli do picia po 3/4 szklanki (180 ml) każda.

18.00 Wypijamy pierwszą porcję roztworu soli gorzkiej tj. 3/4 szklanki (180 ml). Po wypiciu można przepłukać usta wodą, ewentualnie wypić trochę wody z paroma kroplami cytryny. Sól gorzka powoduje rozszerzenie przewodów żółciowych, co ułatwia wydalenie kamieni. (Jeśli ktoś nie jest w stanie przełknąć soli gorzkiej, może użyć tej samej ilości czystego cytrynianu magnezu). Przygotowujemy oliwę i grejpfruty, aby miały temperaturę pokojową.

20.00 Wypijamy drugą porcję roztworu soli gorzkiej tj . 3/4 szklanki (180 ml). Pomimo, że nie jedliśmy od 14, nie czujemy głodu. Sól gorzka powoduje rozszerzanie przewodów żółciowych i oczyszczanie jelit. Po wypiciu soli gorzkiej można pochodzić po mieszkaniu lub pospacerować wokół domu. To powoduje szybsze działanie soli gorzkiej.

21.45 Do zakręcanego słoika wlewamy 1/2 szklanki (125 ml) oliwy z oliwek. Grejpfruty (lub cytryny i pomarańcze) starannie myjemy, wyciskamy z nich sok i przecedzamy przez plastikowe sitko. Potrzebne będzie przynajmniej pół szklanki soku, ale lepsza jest większa ilość (3/4 szklanki – można dodać trochę soku z cytryny). Wlewamy sok do oliwy, zakręcamy słoik i energicznie wstrząsamy (15-20 razy), aby oliwa i sok połączyły się w emulsję.
Przed wypiciem emulsji trzeba skorzystać z łazienki i toalety.
Bądź gotów ze wszystkim do godz. 22.00 (można się nieco spóźnić, ale nie więcej niż 15 min).

22.00 Stojąc (nie siedząc) przy łóżku wypijamy mieszankę oliwy i soku w ciągu 5 minut – osoby starsze lub osłabione w ciągu 15 minut. Jeśli przeszkadza ci smak, pij przez słomkę.
Po wypiciu należy NATYCHMIAST POŁOŻYĆ SIĘ PŁASKO NA PLECACH (z głową ułożoną na poduszce wyżej niż żołądek). Jeśli jest to z jakiś przyczyn niemożliwe, należy położyć się na prawym boku z kolanami podciągniętymi pod brodę. Im szybciej się położysz, tym więcej kamieni zostanie wydalonych. Jeśli tego nie zrobisz, kuracja może się nie udać.

Leżymy bez ruchu przez 20 minut, staramy się nic nie mówić. Spróbujmy myśleć, co dzieje się w wątrobie. Niektórzy czują w tym czasie przesuwające się kamienie w przewodach żółciowych. Podczas tego procesu nie odczuwa się bólu, ponieważ sól gorzka otworzyła zastawki dróg żółciowych, a wydzielająca się obficie żółć dobrze nawilża kamienie. Po 20 minutach należy ułożyć się swobodnie do spania i zasnąć.
Jeśli w nocy poczujesz chęć wypróżnienia, śmiało udaj się do toalety. Warto sprawdzić od razu, czy w sedesie unoszą się na powierzchni jasnozielone lub jasnobrązowe kamienie. Ewentualne mdłości wynikają z nagłego wylewu toksyn z wątroby i pęcherzyka żółciowego.

Drugiego dnia
6:00-7:00 po przebudzeniu wypijamy trzecią porcję soli gorzkiej  tj. 3/4 szklanki (180 ml).  Jeśli po przebudzeniu się masz lekkie bóle brzucha lub jest ci niedobrze, połóż się jeszcze trochę i poczekaj z wypiciem soli, aż miną. Wspomniane dolegliwości powinny minąć po krótkim czasie. Udaj się ewentualnie do toalety.

8:00-8:30 Wypijamy ostatnią, czwartą porcję rozpuszczonej soli gorzkiej 3/4 szklanki (180 ml). Można jeszcze położyć się do łóżka.

10:00-10:30  Kuracja jest zakończona. Możemy wypić świeżo wyciskany sok z warzyw i owoców. Po godzinie można zjeść zupę-krem z marchwi (odkaża, goi i koi przewód pokarmowy). Za godzinę można spożyć zwykły (jednak lekkostrawny, bezmięsny) posiłek. Dietę lekkostrawną (opartą na zupach jarzynowych, warzywach, ryżu i kaszach) należy utrzymywać jeszcze przez 2-3 dni.

„Kamienie” wątrobowe

Jeśli z jakiś przyczyn boisz się samodzielnie wykonać opisane procedury, napisz do mnie lub zapisz się na pobyt BodyMind Detoks, gdzie oczyszczamy wątrobę w miłym towarzystwie, pod fachową opieką.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Powrót na górę