Stambuł zachwyca mnie i inspiruje w wielu dziedzinach. Również w dziedzinie gastronomii. Tureckie potrawy należą do najsmaczniejszych, najlepiej przyswajalnych i najbardziej „funkcjonalnych zdrowotnie” wytworów gastronomii na świecie. Tamtejsze zupy, duszone warzywa, mięsa połączone z warzywami, ryby czy sałatki można
z powodzeniem włączyć do kanonu dań prozdrowotnych, a nawet terapeutycznych.
Zupa z czerwonej soczewicy (Mercimek Çorbası)
to rzecz powszechna, codzienna, podstawa jadłospisu każdej stambulskiej lokanty. A przy tym niewiarygodnie prosta, szybka, smaczna i – zdrowa.
Składniki (dla 3 osób):
1 szklanka czerwonej soczewicy
1 nieduży ziemniak1 marchewka
1 nieduża cebula
6 szklanek wody
½ łyżeczki mielonego kuminu
1 łyżeczka soli kamiennej lub himalajskiej
3 łyżki masła klarowanego
1 łyżeczka mąki kukurydzianej
szczypta suszonej mięty
szczypta płatków papryki
trochę oliwy z oliwek
ewentualnie3 łyżki gomasio
Wykonanie:
Soczewicę przepłukać na sicie, osączyć. Marchewkę, ziemniak i cebulę obrać i pokroić na ćwiartki. Soczewicę, marchewkę, ziemniak i cebulę włożyć do szybkowaru, zalać 6 szklankami wody, zagotować, po czym zmniejszyć płomień do minimum i gotować przez 30 minut. (Można tez gotować w garnku, wtedy czas wydłuża się do godziny – aż soczewica rozpadnie się na puree.) Po ugotowaniu zdjąć zupę z ognia, dodać kumin i sól, a następnie zmiksować blenderem na gładką masę. W dużym garnku roztopić masło, dodać mąkę i sporządzić złocistą zasmażkę (ok. 1 min.), wlać zupę z szybkowaru i powtórnie zmiksować. Całość pozostawić na 3 minuty na wolnym ogniu, aby zupa nabrała aksamitnej tekstury.Następnie nalać zupę do miseczek, oprószyć suszoną miętą i płatkami paprykowymi, skropić oliwą z oliwek ewentualnie posypać gomasio.
Podawać bezpośrednio po przyrządzeniu. Można też pozostawić na następny dzień – przed odgrzaniem trzeba dodać nieco wody.